Nazire Üzer

2010 yılında Haliç Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldu. TÜBİTAK destekli Afetlere Yönelik Psikososyal Hizmetler Alanında Kapasite Geliştirme Amaçlı Türkiye Pakistan İşbirliği Projesinde araştırmacı olarak çalıştı. Aynı yıl Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ruhsal Travma ve Afet Çalışmaları biriminde asistanlık görevine başladı. Van-Erciş Epidemiyoloji Çalışmasında, alan koordinatörü olarak çalıştı. Batı Marmara Seli Travma Tarama Çalışması, Van-Erciş Depremleri Sonrası Göç Eden Depremzedelerin Ruhsal Değerlendirilmesi, araştırmasında görev almıştır. Avrupa Birliği Yaşam Boyu Öğrenme Programı kapsamında Yetişkin Eğitimde Bibliodrama Projesinde araştırmacı ve grup yöneticisi olarak görev yapmıştır.

2014 yılında İstanbul Ticaret Üniversitesi Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisans programını ve Kognitif Davranışçı Terapi eğitimini tamamlamıştır. Çalışma alanları arasında yetişkinlerde depresyon, anksiyete bozuklukları, travma sonrası stres bozukluğu ve yas yer almaktadır. Bilimsel dergilerde yayınlanmış makaleleri ve Mobbingle (Psikolojik Yıldırı) ilgili bir kitap bölümü bulunmaktadır.

İş Yerinde Fiziksel ve Psikolojik Şiddet, Grev, Nedenleri ve Etkileri, İş Yaşamında Eleştiri Ve Uzlaşma, Etkin İletişim, Çalışan Bağlılığı ve Çalışan Memnuniyeti çalıştığı konular arasındadır. Çalışmalarına psikolojik travmalara müdahale ve psikolojik destek çalışmaları ile başlayan Nazire Üzer, bugün iş yerinde psikososyal risklerin araştırılması, çalışma yaşamında bu risklerin asgariye indirilmesi amaçlı, kurumlara özel programların tasarlanması ve uygulanması alanında faaliyetlerini sürdürmektedir.

Uzman Psikolog Nazire Üzer Elpis’in kurucularından olup, İş Yeri Temelli Psikososyal Destek Programlarının koordinatörlüğünü yapmaktadır.